مقالات

 
آنچه در این مقاله میخوانید
  تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک

  تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک

  بسته بندی اصولی و استاندارد یکی از مهم‌ترین مراحل تولید و عرضه محصولات مختلف به بازار است که نقش حائز اهمیتی را در جلب اعتماد مشتریان و میزان فروش آنها ایفا می‌کند. امروزه دستگاه‌های متنوعی برای بسته بندی محصولات وجود دارند که دستگاه سلفون کش به عنوان یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها جهت بسته بندی محصولات مختلف از جمله مواد غذایی شناخته می‌شود. دستگاه سلفون کش دارای انواع گوناگونی است که هریک از آنها در صنایع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قابلیت‌های منحصر به فردی دارند. دو مدل دستی و اتوماتیک از جمله مدل‌های اصلی و کاربردی این دستگاه محسوب می‌شوند که عملیات سلفون کشی بر روی محصولات را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. مهم‌ترین تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک را می‌توانیم در «نحوه عملکرد» آنها خلاصه کنیم که مدل دستی آن برای مشاغل خانگی و کوچک و مدل اتوماتیک آن نیز برای استفاده در کارخانه‌های تولیدی بزرگ مناسب است. در ادامه این مطلب شما را با ماهیت و انواع دستگاه سلفون کش آشنا کرده و تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. با دناپک همراه باشید.

  دستگاه سلفون کش چیست؟

  دستگاه سلفون کش یا استرچ کش از جمله دستگاه‌های اصلی و پرکاربرد جهت بسته بندی مواد غذایی است که با قرار دادن یک لایه سلفون بر روی ظرف محصول موردنظر از ورود هرگونه آلودگی و گرد و غبار به داخل آن جلوگیری خواهد کرد. این سلفون در واقع نقش یک لایه پوششی و محافظتی را ایفا می‌کند که بر روی سطوح خارجی محصولاتی همچون گوشت، مرغ، ماهی، میگو، قارچ، میوه و یا سبزیجات قرار گرفته و آنها را با رعایت تمامی موازین بهداشتی و به صورت اصولی بسته بندی می‌کند. برای خرید استرچ پالت بسته بندی  بر روی لینک کلیک نمائید.

  آشنایی با انواع دستگاه سلفون کش

  همانطور که اشاره کردیم، دستگاه‌ سلفون کش دارای انواع و مدل‌های گوناگونی است که مدل‌های مختلف آن با توجه به نوع محصول و میزان تولید در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلف دستگاه سلفون کش شامل:

  دستگاه سلفون کش دستی یا رومیزی

  دستگاه سلفون کش دستی یا رومیزی به عنوان ساده‌ترین مدل دستگاه بسته بندی با سلفون شناخته می‌شود که عملیات قرار دادن سلفون بر روی محصول را به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام می‌دهد. یعنی در ابتدا رل سلفون از دستگاه خارج می‌شود و سپس اپراتور آن را بر روی سطح محصول قرار داده و پس از آن به وسیله تیغه‌های تیز و یا اعمال حرارت (با توجه به نوع دستگاه) سلفون اضافی از سطح ظرف جدا خواهد شد. دستگاه سلفون کش دستی برای استفاده در فروشگاه‌های کوچک ارائه دهنده مواد غذایی و یا کسب و کارهای خانگی بسیار مناسب است.


  بیشتر بخوانید :  معرفی دستگاه استرچ کش (سلفون کش)


  تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک

  دستگاه سلفون کش اتوماتیک

  دستگاه سلفون کش اتوماتیک مدل دیگری از دستگاه‌های سلفون کش است که به طور گسترده در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی بزرگ که حجم تولید بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه همانطور که از نام آن پیداست عملیات سلفون کشی بر روی محصولات را به صورت کاملا اتوماتیک و نیاز حداقلی به حضور اپراتور انجام می‌دهد.

  دستگاه سلفون کش حرارتی

  دستگاه سلفون کش حرارتی نیز جدیدترین مدل دستگاه‌های سلفون کش است که در سه مدل نیمه استیل، استیل بگیر و استیل نگیر موجود می‌باشد. بدیهی است که نوع استیل بکار رفته در این دستگاه‌ها و البته جنس بدنه مهم‌ترین وجوه تمایز این سه مدل با یکدیگر است. مطمئن‌ترین مدل دستگاه سلفون کش حرارتی مدل استیل نگیر است که به هیچ وجه دچار زنگ زدگی نشده و جنس بدنه بسیار مقاومی دارد. میزان انعطاف پذیری سلفون در دستگاه‌های حرارتی به دلیل خاصیت گرم بودن، بالاتر از سایر دستگاه‌ها است و به همین دلیل بسیار ساده و آسان بر روی سطح موردنظر قرار خواهد گرفت.


  بیشتر بخوانید : آشنایی با دستگاه های بسته بندی وکیوم و انواع آن


  دستگاه سلفون کش اتوماتیک

  کاربردهای دستگاه سلفون کش

  دستگاه سلفون کش به منظور بسته بندی تمیز و اصولی طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی از جمله گوشت، ماهی، مرغ، میگو، سوسیس، کالباس، میوه، سبزیجات، قارچ، شیرینی و ترشی جات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشاغلی همچون قصابی‌ها، پروتئینی‌ها، رستوران‌ها، آشپزخانه‌های بیرون بر و هایپرمارکت‌ها جهت بسته بندی و ارائه بهداشتی و استاندارد خدمات خود به مشتریان از دستگاه‌های سلفون کش استفاده می‌کنند. بسته بندی محصولات غذایی با دستگاه‌های سلفون کش همچنین موجب افزایش مدت زمان نگهداری محصولات و تازه ماندن آنها خواهد شد. از دیگر کاربردهای دستگاه سلفون کش می‌توانیم به بسته بندی انواع جعبه‌ها و کارتن‌ها جهت تحویل به باربری اشاره کنیم که با قرار دادن یک لایه سلفون بر روی آنها می‌توانید سلامت جعبه‌ها در طول مسیر را تضمین نمایید.

  مزایای استفاده از دستگاه سلفون کش

  استفاده از دستگاه‌های سلفون کش مزایای بسیاری را برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ به همراه دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بسته بندی بهداشتی مواد غذایی
  • افزایش جلوه بصری محصولات و جلب اعتماد مصرف کنندگان
  • افزایش سرعت بسته بندی محصولات
  • محافظت از محصول در زمان حمل و نقل
  • عملکرد سریع و آسان
  • عدم اشغال فضای زیاد در محیط کار

  مزایای استفاده از دستگاه سلفون کش

  نحوه کار با دستگاه سلفون کش

  نحوه کار با دستگاه سلفون کش به مدل آن بستگی دارد اما کار کردن با هر سه مدل این دستگاه بسیار آسان است و به تخصص بالا نیازی ندارد. برای کار با دستگاه سلفون کش دستی ابتدا باید یک رول سلفون درون آن قرار دهید تا دستگاه مقدار سلفون موردنیاز برای بسته بندی را از محفظه مخصوص خود خارج نماید. سپس اپراتور سلفون را بر روی سطح محصول قرار داده و سپس دستگاه به وسیله تیغه مخصوص و یا حرارت، سلفون را برش خواهد زد.


  بیشتر بخوانید : دستگاه بسته بندی و انواع آن


  عملکرد دستگاه سلفون کش اتوماتیک نیز مانند سلفون کش دستی اما با این تفاوت که تمامی مراحل بسته بندی به طور خودکار توسط دستگاه انجام می‌شود. تنها کافی است محصول موردنظر را بر روی صفحه دستگاه قرار دهید تا عملیات سلفون پیچی بر روی آن به طور خودکار انجام شود. دستگاه‌های سلفون کش حرارتی نیز با گرم کردن سلفون، خاصیت انعطاف پذیری آن را افزایش می‌دهند تا سلفون بسیار راحت‌تر تمامی سطح محصول را پوشش دهد.

  تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک

  اگرچه دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک هر دو به منظور بسته بندی بهداشتی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما عملکرد و برخی قابلیت‌های آنها با یکدیگر تفاوت دارد و هر دستگاه برای کسب و کارهای خاصی مناسب است. مهم‌ترین تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک نحوه بسته بندی محصولات است که در مدل دستی توسط اپراتور و در مدل اتوماتیک نیز به صورت خودکار توسط دستگاه انجام می‌شود. مدل دستی در کسب و کارهای خانگی و فروشگاه‌های کوچک و مدل اتوماتیک نیز در کارخانه‌هایی که حجم تولید بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  دستگاه‌های سلفون کش دستی دارای ابعاد کوچکی هستند و به همین خاطر به راحتی می‌توانید از آنها در منزل و یا فروشگاه کوچک خود استفاده نمایید. اما دستگاه‌های اتوماتیک ابعاد بزرگی دارند و برای استفاده در محیط‌های بزرگ همچون کارخانه‌‌ها مناسب‌اند. از طرفی دیگر دستگاه‌های اتوماتیک دارای قیمت بالاتری نسبت به مدل دستی هستند و هزینه نگهداری و سرویس آنها نیز بسیار بیشتر است. بنابراین برای انتخاب از میان این دو دستگاه باید به تفاوت‌های آنها توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید بهترین دستگاه را متناسب با نیاز کسب و کار و بودجه خود خریداری نمایید.

  تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک

  جمع بندی

  دستگاه سلفون کش به عنوان یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌های بسته بندی شناخته می‌شود که عموما در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای سه مدل دستی، اتوماتیک و حرارتی است که تمامی آنها با روشی خاص یک لایه سلفون را بر روی محصول موردنظر قرار می‌دهند تا از ورود آلودگی به مواد غذایی جلوگیری نمایند و مدت زمان نگهداری از آنها را نیز افزایش دهند. از مدل دستی دستگاه سلفون کش در کسب و کارهای خانگی، فروشگاه‌های پروتئینی رستوران‌های بیرون بر و از مدل اتوماتیک آن نیز در کارخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود. تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک را می‌توانیم در مواردی همچون ابعاد دستگاه‌ها، نحوه عملکرد و قیمت آنها خلاصه کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه سلفون کش و خرید دستگاه مناسب برای کسب و کار خود با ما در ارتباط باشید.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  برندهای محصولات دناپک

  شرکت دناپک

  افتخار همکاری و شراکت با بهترین شرکت ها را دارد

  مقالات مرتبط