مقالات

 
آنچه در این مقاله میخوانید
  دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی

  دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی

  در چندین سال اخیر به واسطه افزایش آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از بسته بندی پلاستیکی در سراسر دنیا، مفهومی تحت عنوان بسته بندی بازیافتی یا بسته بندی سبز به میان آمد که با استقبال گسترده‌ای از سوی دوستداران محیط زیست و کسب و کارهای مختلف مواجه شد. اما اهمیت بسته بندی بازیافتی چیست و این روش از بسته بندی چه کمکی به کاهش آلودگی محیط زیست خواهد کرد؟ جالب است بدانید که در جهان سالانه بیش از 381 میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود که 50 درصد آن پلاستیک یکبار مصرف است. این آمار بسیار نگران کننده است و خطرات جدی را برای محیط زیست به همراه دارد.

  بسته بندی بازیافتی سازگار با محیط زیست در حال حاضر به یک ضرورت تبدیل شده است که نه تنها موجب حفاظت و نگهداری از محیط زیست شده بلکه موجب افزایش میزان فروش مشاغل نیز خواهد شد. بنابراین هر نوع بسته بندی که از مواد بازیافتی ساخته شده باشد یا بازیافت آن آسان باشد و یا برای افراد و محیط زیست نیز خطر و زیانی به همراه نداشته باشد به عنوان بسته بندی بازیافتی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه این مطلب شما را با مفهوم بسته بندی سبز آشنا کرده و دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی را نیز به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد. با دناپک همراه باشید.

  بسته بندی بازیافتی چیست؟

  بسته بندی بازیافتی که با عناوین دیگری همچون بسته بندی سبز، بسته بندی سازگار با محیط زیست یا بسته بندی پایدار نیز شناخته می‌شود به روشی از بسته بندی اشاره دارد که بازیافت آن آسان بوده و با حداقل تاثیر بر مصرف انرژی یا منابع طبیعی ساخته می‌شود. در اکثر مواقع، بسته بندی‌های سازگار با محیط زیست از مواد بازیافتی تولید می‌شوند که ساخت آنها دارای کمترین میزان آسیب و خطر برای محیط زیست است.

  اصلی‌ترین هدف و دلیل اهمیت بسته بندی بازیافتی یا پایدار، صرفه جویی بیشتر در بسته بندی محصول است که با هدف حذف مواد سمی مورد استفاده در تولید بسته بندی‌های سنتی صورت می‌گیرد. این روش از بسته بندی با استفاده از مواد زیست تخریب پذیر به دنبال راهی است تا پکیجینگ محصولات مختلف با کمترین آسیب به محیط زیست انجام شود. برخی از اصلی‌ترین اهداف بسته بندی بازیافتی یا بسته بندی سبز شامل:

  • کاهش میزان بسته بندی محصولات
  • فرهنگ سازی و ترویج استفاده از مواد تجدیدپذیر یا مواد قابل استفاده مجدد
  • کاهش هزینه‌های مربوط به بسته بندی
  • حذف استفاده از مواد سمی در تولید بسته بندی
  • استفاده کمتر از منابع انرژی جهت تولید بسته بندی
  • امکان بازیافت ساده بسته بندی‌ها جهت استفاده مجدد از آنها

  بیشتر بخوانید: مهم ترین نکات بسته بندی محصولات غذایی


  بسته بندی بازیافتی چیست؟

  بنابراین بسته بندی بازیافتی یا پایدار یکی از بهترین روش‌های کاهش آلودگی و تخریب محیط زیست است که استفاده از موجب کاهش هزینه‌های بسته بندی معمول و آسیب به محیط پیرامون ما خواهد شد. برای خرید دستگاه بسته بندی بر روی لینک کلیک نمائید.

  بسته بندی بازیافتی از چه موادی ساخته می شود؟

  همانطور که اشاره کردیم، برای بسته بندی بازیافتی یا پایدار از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که کمترین آسیب را برای محیط زیست به همراه داشته باشد. سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که کدام مواد دارای کمترین آسیب به محیط زیست هستند و در فرآیند بسته بندی سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ مهم‌ترین مواد قابل بازیافت و تجزیه پذیر که برای بسته بندی بازیافتی مناسب هستند شامل:

  • کاغذ و مقوا
  • پلاستیک‌های گیاهی و زیست تخریب پذیر
  • کیسه‌های نایلونی ساخته شده از پلی اتیلن
  • برخی از پلاستیک‌های قابل بازیافت همچون بطری شیر، شامپو و برخی ظروف و کیسه‌های پلاستیکی
  • برخی از فلزات قابل بازیافت همچون قوطی‌های مواد غذایی و نوشیدنی

  مزایا و اهمیت بسته بندی بازیافتی

  بسته بندی بازیافتی بر خلاف بسته بندی‌های پلاستیکی دارای سازگار بیشتری با محیط زیست هستند و تاثیر مثبت‌تری بر آن دارند؛ زیرا بسته بندی‌های سبز یا بازیافتی به صورت پایدارترو کم خطرتر تولید شده و راه حلی عالی جهت کاهش ضایعات بسته بندی محسوب می‌شوند. از مهم‌ترین دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  کاهش میزان تولید ردپای کربن

  کاهش تولید ردپای کربن (Carbon Footprint) یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی در نظر گرفته می‌شود که تاثیر بسزایی بر کاهش ایجاد آلودگی هوا خواهد داشت. ردپای کربن به میزان کل انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط یک فرد، رویداد، سازمان و یا مکان گفته می‌شود. اما ارتباط ردپای کربن با بسته بندی بازیافتی چیست؟ زمانی که از مواد قابل بازیافتی و تجزیه پذیر برای تولید بسته بندی استفاده می‌کنید، میزان آسیب به طبیعت و انجام فعالیت‌هایی که موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شوند به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه با تولید بسته بندی بازیافتی میزان تولید ردپای کربن توسط شما و یا سازمان شما کاسته خواهد شد.


  بیشتر بخوانید: مهم ترین عوامل بسته بندی


  بسته بندی بازیافتی از چه موادی ساخته می شود؟

  صرفه جویی بیشتر در بسته بندی محصول

  از دیگر دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی می‌توانیم به صرفه جویی بیشتر در بسته بندی محصول اشاره کنیم که ارتباط مستقیمی با تناسب حجم محصول و اندازه بسته بندی دارد. در این روش، بسته بندی محصولات بر اساس حجم آنها انجام می‌شود؛ یعنی برای محصولاتی که دارای اندازه و یا حجم کوچک هستند از بسته بندی متناسب با حجم آنها استفاده می‌شود. بدین ترتیب بسته بندی‌های سایز بزرگ برای محصولات کم حجم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و این موضوع نیز موجب صرفه جویی در بسته بندی خواهد شد.

  استفاده از مواد اولیه عاری از سموم و آلرژن ها

  اکثر محصولات بسته بندی سنتی با استفاده از مواد اولیه مصنوعی تولید می‌شوند که مملو از مواد شیمیایی هستند. این بسته بندی‌ها نه تنها برای محیط زیست بلکه برای مصرف کننده نهایی نیز مضر است. مواد اولیه مورد استفاده در بسته بندی بازیافتی عمدتا مواد غیرسمی، سازگار با محیط زیست و عاری از آلرژن و مواد قابل بازیافت هستند که علاوه بر تضمین سلامت بسته بندی همچنین موجب کاهش تولید زباله و ضایعات نیز خواهند شد.

  امکان استفاده مجدد

  امکان استفاده مجدد یکی دیگر از مزایا و دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی است؛ زیرا این بسته بندی‌ها با استفاده از مواد زیست تخریب پذیر و قابل بازیافت ساخته می‌شوند و امکان استفاده مجدد از آنها را فراهم می‌سازند. البته در این میان مصرف کنندگان نیز می‌توانند این بسته بندی‌ها را جهت بازیافت درون سطل‌های مخصوص بازیافتی قرار داده و یا آنها را برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار دهند. در هر صورت این بسته بندی برخلاف بسته بندی‌های سنتی، امکان استفاده مجدد و بازیافت را داشته و تولید و مصرف آن هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نخواهد کرد.

  کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا

  در فرآیند تولید بسته بندی بازیافتی میزان مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش پیدا کرده که این امر کمک بسیاری به کاهش آلودگی و محیط زیست کرده و گاز کربن دی اکسید کمتری وارد هوا می‌شود. از طرفی دیگر میزان قطع درختان نیز کاهش پیدا کرده و به دنبال آن هوای پاک‌تری خواهیم داشت.

  ارتقا جایگاه برند

  بهبود ظاهر و اعتبار برند با بسته بندی پایدار از دیگر دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی محسوب می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در میزان محبوبیت نام تجاری و فروش شما ایفا می‌کند. با بسته بندی‌ پایدار و سازگار با محیط زیست محصولات می توانید برند خود را در مسیر صحیحی از معرفی به مصرف کننده قرار دهید. زیرا مصرف کنندگان امروزی به موضع برند شما در رابطه با تاثیرات محیطی اهمیت می‌دهند و فعالانه به دنبال روش‌ها و رویکردهای هوشمندانه در جهت تصمیم گیری بهتر برای حفظ و آسیب کمتر به محیط زیست هستند. با بسته بندی بازیافتی و سازگار با محیط زیست می‌توانید برندسازی خود را به صورت حرفه‌ای تر انجام دهید و به دنبال آن میزان فروش بالاتر و مشتریان وفادارتری داشته باشید.

  تمامی این مزایا و دلایل در کنار یکدیگر، بسته بندی بازیافتی یا پایدار را به روشی صحیح و پرطرفدار جهت بسته بندی طیف گسترده‌ای از محصولات تبدیل کرده‌اند.


  بیشتر بخوانید: بسته‌بندی محصولات صادراتی


  دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی

  جمع بندی

  ما در این مطلب بسته بندی بازیافتی یا پایدار را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با دلایل اهمیت بسته بندی بازیافتی و سازگار با محیط زیست نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید، بسته بندی پایدار با استفاده از مواد اولیه بازیافتی و کمترین میزان آسیب به محیط زیست انجام می‌شود که این امر کمک بسیاری به کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت‌های فسیلی خواهد کرد. بسته بندی‌های بازیافتی دارای یک نشان سبز رنگ هستند که آنها را از سایر روش‌های سنتی متمایز می‌سازند. این نماد سبز رنگ نشان دهنده سازگاری با محیط زیست و قابلیت بازیافت شدن بسته پس از مصرف است که در فرآیند تولید آن از انرژی فسیلی استفاده نمی‌شود.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  برندهای محصولات دناپک

  شرکت دناپک

  افتخار همکاری و شراکت با بهترین شرکت ها را دارد

  مقالات مرتبط